Act Fast, övningsväst för luftvägsstopp, röd
Du måste
logga in för att kunna beställa.
Artikelnummer: AF-101-R
- Bra kvalité
- Snabb leverans
Produktbeskrivning:
Act Fast övningsväst (röd) för luftvägsstopp är en innovativ träningsväst utrustad med en patenterad luftblåsa, framtagen för att lära vuxna hur man utför buktryck (Heimlich-manövern) och ryggslag vid kvävningsnödsituationer. Västen är enkel att använda och ger omedelbar feedback genom att en skumplugg skjuts ut när manövern utförs korrekt, vilket gör träningen både realistisk och engagerande.
Den har även en ryggdyna i skum som används för att träna enligt Röda Korsets och European Resuscitation Councils räddningsprotokoll vid kvävning. Denna väst är ett ovärderligt verktyg för att utbilda vuxna i livräddande tekniker och säkerställa att de är förberedda att agera i en nödsituation.
Höjdpunkter:
- Realistisk träning: Vuxna får öva på verklighetstrogna scenarier, vilket ökar deras självförtroende och beredskap att hantera kvävningsnödsituationer.
- Omedelbar feedback: Skumpluggen som skjuts ut ger direkt återkoppling, vilket hjälper användarna att förstå och korrigera sina tekniker.
- Ryggslag: Inkluderar en skumryggplatta för att öva på ryggslag, enligt riktlinjer från Röda Korset och Europeiska återupplivningsrådet
- Lätt att använda: Västen är enkel att ta på och använda, vilket gör den idealisk för utbildningsmiljöer.
- Engagerande: Träningen blir en lärorik och engagerande upplevelse, vilket uppmuntrar till aktivt deltagande.